Dachówka cementowa

 

nazywana również betonową

należy do pokryć dachowych, wykonanych z zaprawy cementowej. Obecnie jednak wiele firm produkuje dachówki cementowe z zaprawy barwionej w masie cementowej, pomalowanej następnie farbą akrylową. Wyglądem nie odbiega ona znacząco od dachówki ceramicznej. Wśród wielu rozmaitych modeli znajdują się dachówki zakładkowe esówki, marsylki oraz płaskie karpiówki. Podobne są także elementy uzupełniające, takie jak gąsiory, dachówki okapowe, boczne oraz wentylacyjne. Dachówki betonowe montuje się w identyczny sposób, co ceramiczne.

 

Dach wykonany z dachówki cementowej wizualnie niewiele się różni od dachu z dachówki ceramicznej.

Pokrycia dachówkami układa się na dachach stromych, o kącie nachylenia połaci powyżej 31°. Aby zapewnić bezpieczny i łatwy dostęp do kominów na stromych dachach, montuje się stopnie i ławy kominiarskie.

Dachówka ceramiczna

 

Jedno z najstarszych pokryć dachowych stosowanych w tradycyjnym budownictwie. Są one niepalne i bardzo odporne na zmiany warunków atmosferycznych. Mają niewielką nasiąkliwość i dużą mrozoodporność. Są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pokrycie z dachówek ceramicznych jest stosunkowo ciężkie – 35–75 kg/m2, więc może wymagać odpowiedniego zaprojektowania więźby dachowej, ale dzięki znacznej masie pokrycie z dachówek dobrze tłumi odgłosy deszczu i hałas zewnętrzny, jest też odporne na promieniowanie UV.

 

ZE WZGLĘDU NA TECHNOLOGIĘ WYKONANIA DACHÓWKI CERAMICZNE DZIELIMY NA:

naturalne

wyrabiane z surowej gliny, mają powierzchnię porowatą, matową i są umiarkowanie nasiąkliwe. Naturalne odcienie czerwieni mogą być zróżnicowane, zależnie od zawartości związków żelaza w surowcu.

angobowane

przed wypalaniem pokrywane płynną glinką z dodatkiem barwników naturalnych, dzięki czemu ich powierzchnia jest mniej porowata i nie tak łatwo porasta glonami i mchem jak dachówki naturalne. Produkowane w odcieniach czerwieni i miedzi, brązu, żółcienia także niebieskie, zielone i czarne,

glazurowane

powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem i ponownie wypalane, dzięki temu ich powierzchnia jest gładka i lśniąca; są najmniej nasiąkliwe i najbardziej odporne na zabrudzenia, mają też najwięcej odcieni.

Stalowe pokrycie dachowe

 Produkowane z blachy dwustronnie ocynkowanej i powlekanej kilkoma warstwami lakieru, co gwarantuje jej długowieczność. Jest eleganckim i trwałym pokryciem dachowym nadającym się na wszystkie rodzaje dachów stromych. Łącząc w sobie tradycję i nowoczesną technologię znajduje zastosowanie przy budowie domów jedno- i wielorodzinnych jak również wszelkich innych konstrukcji budowlanych.

 


Informacje

  • Waga 1 m2 pokrycia najczęściej waha się w przedziale od 4,2 – 6,5 kg.
  • Jest jednym z najlżejszych materiałów dekarskich.
  • Stosowana jest na pokrycia o nachyleniu minimum 9-12o.
  • Układa się ją na drewnianych łatach przy pomocy tzw. Wkrętów farmerskich stosując rozstaw 350 lub 400 mm.
  • Trwałość blachodachówki to średnio 30-50 lat